Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cestujeme po Ústeckém kraji

Síťová jednodenní jízdenka DÚK

 
Jednotný tarif
Pokud cestujete autobusem, vlakem, turistickým motoráčkem nebo lodí a na zpáteční cestu se chcete vydat ve stejný den, doporučujeme vám využít jednodenní síťovou jízdenku.
Tato jízdenka využitá k celodennímu výletu nebo na delší cestu vám obvykle nabídne výhodnější cenu než několik jednotlivých jízdenek.
 
 
 
 • platí na celém území Ústeckého kraje ve všech zelených meziměstských autobusech, ve všech vlacích ČD (mimo mezinárodní spoje EC), ve vlacích GW Train Regio, v MHD v Ústí nad Labem (neplatí na lanové dráze na Větruši), Teplicích, Bílině, Děčíně, Chomutově, Jirkově, ve Varnsdorfu a od 1.9. také v Mostě a Litvínově., v turistických vlacích DÚK a na turistických lodích DÚK na Labi, na přeshraničních linkách 398, 435, 521, 583, 585 ke státní hranici. Mimo území Ústeckého kraje v autobusových linkách PID na Podřipsku a Mělnicku (dle Smluvních přepravních podmínek DÚK),  na německém území při průjezdu Dráhou národního parku na lince U28.

 • Kompletní seznam linek je uveden v příloze číslo 2 Smluvních přepravních podmínek DÚK.

 
 • platí od okamžiku zakoupení do 4:00 hodin následujícího dne
 
 • Základní jízdenka  - 130 Kč (dospělí)
 • Zlevněná jízdenka - 32  (děti 6 - <15 let - nepotřebují žádný doklad na prokázání věku, mládež 15-<18 let s OP, studenti 18-<26 s žákovským průkazem nebo ISIC kartou, senioři 65+ s OP, ZTP nebo ZTP/P) 
 • 20 Kč (spoluzavazadlo, kolo nebo pes)
 • 1+2 (pro 1 osobu bez omezení věku a max. dvě děti od 6 do dovršení 15 let) za 160 Kč
  2+4
  (pro 2 osoby bez omezení věku a maximálně 4 děti od 6 do dovršení 15 let) za 220 Kč
  5   
   (pro max. 5 osob bez určení věku) za 330 Kč
 • děti do 6. narozenin jsou přepravovány zdarma

 

 

Informace o autobusových spojích jsou dostupné prostřednictvím SMS

 
1
Ústecký kraj zprovoznil na čísle 776 250 609 informační sms systém, který na požádání sdělí údaje o případných omezeních na konkrétní autobusové lince. Aktuálně se tento informační servis týká oblastí Litoměřicko a Lounsko – západ obsluhovaných společností TD Bus a.s., kde dochází k častým a významným výpadkům spojů na více linkách, především z personálních důvodů.
 
 
 

„Zlepšit informovanost občanů o autobusové dopravě je jedním z kroků, jakým můžeme momentálně z naší strany přispět ke stabilizaci situace v problémových oblastech. Odeslání sms je rychlejší a jednodušší než vyhledávání informace na internetu, ke kterému ani nemá každý přístup. Nadále ale platí, že můžeme poskytovat pouze takové informace, které obdržíme od dopravce. Ten je zodpovědný za provoz a měl by občany informovat, ale především jezdit a plnit smlouvu,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro dopravu Jaroslav Komínek.

 

Cílem je informovat cestujícího, který ví, kam a jakou linkou chce jet, zda je na této lince v daném a nadcházejícím dni nějaké omezení. Služba funguje následujícím způsobem:

 

 • Cestující pošle SMS ve formátu "DUK číslo_linky" na tel. číslo +420 776 250 609 („DUK“ musí být velkými písmeny) a následně obdrží informaci, zda jsou na lince omezení a případně jaká konkrétně. Za číslo linky se považuje poslední trojčíslí.

 • Cena za odeslanou SMS je dle tarifu tazatele, přijatou SMS tazatel neplatí.

 

Příklad dotazu (textu SMS) na linku 552625 Litoměřice-Polepy-Hoštka-Štětí,Hněvice:

 

DUK 625

 

Souhrnné informace jsou nadále zveřejňovány na webových stránkách Ústeckého kraje v sekci Aktuálně (www.kr-ustecky.cz), na stránkách Dopravy Ústeckého kraje (https://www.kr-ustecky.cz/doprava-usteckeho-kraje.asp) a na facebooku Dopravy Ústeckého kraje.

 

 

 
 
 
 
Od 1. 9. 2018 vstoupí v platnost nový tarif Dopravy Ústeckého kraje. Hlavní změnou je zanesení nových slev nařízených státem, tedy pro děti do 18 let, studenty do 26 let a seniory nad 65 let dosáhne sleva nově 75 % z obyčejného jízdného. Ústecký kraj ve spolupráci se městy zapojenými do DÚK připravil systém slev v širším rozsahu, než vyžadují státní předpisy. Rada Ústeckého kraje zavedení slev již schválila v květnu a v červnu a cestující od 1. 9. využijí slevy v plném rozsahu ve vlacích, zelených autobusech, na turistických železničních i lodních linkách a také včetně jízd MHD po městech Bílina, Děčín, Chomutov, Jirkov, Litvínov, Most, Teplice, Ústí nad Labem a Varnsdorf.
 
duk
 

Náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jaroslav Komínek k tomu uvádí: „Stát chtěl pro tyto citlivé skupiny cestujících zavést slevy, ale již vůbec neřešil, aby se takové slevy poskytovaly v integrované dopravě, tedy při přestupech na MHD, ani při jízdách městskou dopravou samotnou. Dokonce při poskytnutí takové slevy i při přestupu na MHD bude stát dopravcům krátit dorovnání poskytnuté slevy. Přesto jsme se rozhodli nové slevy všem cestujícím DÚK v plném rozsahu poskytovat, a tedy i v MHD.“

Kdyby kraj takto nezasáhl, neměly být nové 75% slevy integrovanými jízdenkami a neplatily by na přestup na MHD. Například po městě Ústí nad Labem by se dalo jezdit vlakem a autobusem s touto slevou pro děti či seniory jen za 4 Kč, ale městským autobusem a trolejbusem stále za 9 Kč, pro seniory za 10 Kč, pro studenty za 18 Kč. Tím by vlastně skončila integrace pro děti, studenty a seniory, což je přesně proti zájmu kraje. Úpravou ze strany kraje zůstanou všechny jízdenky přestupní a integrované s MHD v kraji a MHD bude stát ve městech stále stejně jako regionální doprava, tedy sleva dosáhne 75 %. Nově se od září do DÚK zapojují i města Most a Litvínov, a tak i tam budou rovnou platit nové slevy pro nejmladší i nejstarší cestující.

Vzniklou ztrátu na tržbách dopravců MHD prostřednictvím měst uhradí kraj, který odhaduje, že zvýšené finanční náklady převážně pokryje státní kompenzace linek příměstských autobusů a osobní železniční dopravy (která se bude chovat podobně jako by došlo k navýšení tržeb). I tak ale kraj odhaduje, že dojde k nepokrytí ztráty z poskytování slev podle předběžných výpočtů několika mil. Kč ročně. Ani příprava systému nebyla jednoduchá: za průzkumy skladby cestujících a výpočtové modely rozdělení tržeb a státní kompenzace, aby byly v souladu se státními metodikami, zaplatí kraj asi 800 tisíc korun.

 

Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř

Kalkulátor jízdného Dopravy Ústeckého kraje

 
Pro zjištění ceny jízdenky vaší cesty nabízíme kalkulátor jízdného.
 
 
 

Kalkulátor jízdného od 1. 9. 2018 bude na této stránce k dispozici od 30.8. odpoledne. Bohužel není technicky možné, aby kalkulátor počítal nové i staré ceny současně.

 

Pokud potřebujete cenu znát dříve, můžete ji najít v ceníku. Pro MHD přímo, pro ostatní s využitím současného kalkulátoru. 

Do kalkulátoru zadáte odkud kam budete chtít cestovat, nad tabulkou se v závorce zobrazí počet tarifních jednic. V ceníku pak najdete cenu odpovídající konkrétnímu počtu tarifních jednic, v jedné tabulce jednotlivé jízdné a v další časové.

Jak funguje?
V rámečcích na levé straně zadáte název výchozí a cílové zastávky.  Pokud znáte výchozí a cílovou zónu, můžete vyhledávat také dle zón.
V tabulce se následně objeví kompletní nabídka jízdenek pro zvolenou trasu. Zobrazená cena jízdenky platí z libovolné zastávky výchozí zóny do libovolné zastávky v cílové zóně, včetně přestupů po dobu časové platnosti jízdenky. 
 

Co jsou povolené oblasti a povolené cesty umožňující využívat jízdné Dopravy Ústeckého kraje?
Cestující se během cesty nesmí dostat mimo povolenou nadzónu nebo povolenou cestu.

Povolené nadzóny (povolená oblast) – oblasti, v jejichž rámci se bude moci s jednou jízdenkou přestupovat nebo přejíždět z výchozí do cílové zóny.
Povolená cesta
– cestující musí při cestě mezi zastávkami/ stanicemi nástupní a cílové zóny postupovat logickou cestou, tedy buď nejkratší cestou, nebo cestou s nejmenším počtem přestupů, s nejkratší docházkovou či přestupní vzdáleností, nebo časově nejvýhodnějším spojením. Přitom může přestupovat mezi spoji a dopravci.

Pozor! Elektronickou peněženku a jízdní doklad nahraný na bezkontaktní čipové kartě (BČK) nelze použít ve vlacích ČD, vozidlech MHD Ústí nad Labem. BČK lze použít jen na linkách u plně integrovaných dopravců uvedených v příloze 1 a 2 Smluvních přepravních podmínek DÚK.

 

Odkaz na kalkulátor jízdného

Jízdenky 2018

Jízdní kola

Rozšířenou přepravu jízdních kol nabízí DÚK celkem na 36 autobusových linkách krajských „zelených“ autobusů. Tyto linky mají k dispozici buď cyklovlek s kapacitou 20 kol nebo nástavbu s kapacitou 6 kol. Přeprava kol ve zbývajících 129 autobusových linkách DÚK je taktéž možná, podmínkou je ale volné místo ve voze.

 

Výběr autobusových linek pro výlety s jízdním kolem

V letní sezóně 2018 zajišťuje DÚK na vybraných spojích těchto linek rozšířenou přepravu jízdních kol.

433         Děčín–Sněžník                     (30.3.-28.10. vlek na 20 jízdních kol)

452         Ústí nad Labem-Tisá-Bahratal/Ústí nad Labem-Mukařov-Úštěk (30.3.-28.10. nástavba na 6 jízdních kol)

484         Teplice-Komáří vížka          (28.4.-30.9. vlek na 20 jízdních kol)

493         Teplice-Moldava                 (28.4.-30.9. vlek na 20 jízdních kol)

521         Litvínov-Horní Jiřetín-Nová Ves-Hora Sv. Kateřiny-Brandov     

               (28. 4.–30. 9. vlek na 20 jízdních kol)

523         Litvínov-Klíny-Český Jiřetín          (28.4.-30.9. vlek na 20 jízdních kol)

588         Chomutov-Křimov-Hora Sv. Šebestiána (28.4.-30.9. vlek na 20 jízdních  kol)

600        Kadaň-Klášterec-Měděnec-Vejprty     (28.4.-30.9. vlek na 20 jízdních kol)

 

Železniční linky pro výlety s jízdním kolem

Na železničních linkách ČD jsou kola přepravována ve vlacích, u kterých je to vyznačeno v jízdním řádu ČD. Jízdní kola je možné zapůjčit v půjčovnách ČD Bike ve stanicích Rumburk, Děčín hl.n., Ústí nad Labem hl.n., Lovosice, Litoměřice město a Louny. Ve stanici Žatec lze kola pouze vrátit.

 

V roce 2018 jsou půjčovny otevřeny od 30. 3. 2018 do 31. 10. 2018, v Děčíně hl.n. je otevřeno od 24. 3. 2018. Bližší informace o provozních dobách jednotlivých stanic a další informace o podmínkách a výhodách půjčoven kol ČD na www.cd.cz.

 

Podmínky přepravy jízdních kol

V případě využití cyklovleku nebo nástavby na kola za autobusem, provede cestující naložení a upevnění kola (za pomoci upevňovadel dodaných v případě nutnosti řidičem) sám. Řidič vozu provede následně kontrolu správného upevnění. Přeprava jízdního kola může být při nedostatku místa odmítnuta. Zakoupením jízdního dokladu pro přepravu jízdního kola nevzniká nárok na jeho přepravu. Každý cestující smí přepravovat pouze jedno jízdní kolo. Přeprava se zásadně týká pouze jízdních kol se dvěma koly a jedním sedlem, složeného přídavného vozíku k jízdnímu kolu a jízdního kola s pomocným elektromotorem

Cestující s jízdním kolem je povinen jízdní kolo zajistit proti samovolnému pohybu a mít ho pod dohledem po celou dobu přepravy, aby byla zajištěna bezpečnost ostatních cestujících.

 

Cena přepravy jízdních kol dle tarifu DÚK

Jednorázová nepřestupní jízdenka pro jízdní kolo stojí 20 Kč a platí na území Ústeckého kraje. Cena přepravy jízdních kol s jízdenkou Labe – Elbe, která platí na celém území Ústeckého kraje a Saska zaplatíte sice 90 Kč, je však celodenní a přestupní. 

 
Zodpovídá: Ing. Magda Pejšová
Vytvořeno / změněno: 28.4.2018 / 28.4.2018